LibreOffice rovnou k Pětce a 64bit Windows 10!

LibreOffice zamířil rovnou k číslu pět ve jménu velkých změn, oslavy pátého výročí The Document Foundation a rekrutace nových uživatelů. Novou verzí chce oslovit i firemní zákazníky, proto byla rozšířena kompatibilita s formáty MS Office, potom také kompatibilita celého balíku v prostředí Windows 10 a zmnohonásobeny funkce Calcu.

Libre Office: logo, ikona

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

LibreOffice 5: kompatibilní s Windows 10

LibreOffice verze 5 přináší podporu 64 bitů na Windows, lepší kompatibilitu s Windows 10 a dokumenty jiných formátů, změny grafického rozhraní, nové funkce v Calcu a vylepšení stability a výkonu napříč celým open-source balíkem kancelářských aplikací.

Při pátém výročí vzniku nadace stojící za projektem LibreOffice – The Document Foundation, vychází nová verze tohoto kancelářského balíku. Verze to měla být původně 4.5, ovšem dostalo se jí označení v podobě nového celého čísla protože:

  • poprvé zahrnuje podporu pro 64bitová Windows;
  • disponuje mnoha významnými vylepšeními použitelnosti i grafického zpracování;
  • The Document Foundation chce oslavit páté výročí vzniku svého a LibreOffice vůbec;
  • rozdíl v číslování je výraznější proto, aby The Document Foundation mohla snadněji komunikovat všechny nové funkce a zdokonalení kompatibility a zaujmout další uživatele z řad domácího i firemního sektoru.

64bitová verze pro Windows zatím nepodporuje Outlook a Outlook Express, neobsahuje ovládač pro databázový engine Firebird a je dostupná pouze pro Windows Vista a výše.Vizuálních změn se dostalo nejen představení LibreOffice na domovském webu, ale také úvodnímu splash screenu a výchozí obrazovce aplikace. Všechny tyto prvky zvýrazňují pětku coby verzi s přidanou hodnotou. Přibyla také nová sada ikon jménem Breeze (vhodná zvláště do grafického rozhraní KDE), doladěny byly ikony Sifr a Tango, vypulírovány menu a postranní panel.

LibreOffice 5 akcentuje kompatibilitu s programy ostatních kancelářských aplikací jako jsou Microsoft Office či Apple iWork – pomáhají mu v tom vylepšené filtry pro práci s nestandardními formáty. Writer například podporuje např. stíny a zvýraznění formátů Microsoft Word. Calc nabízí spoustu nových funkcí včetně komplexních vzorců, podmíněného formátování, označování opakujících se položek v pivot tabulkách, inženýrských poznámek aj. Vylepšeno bylo ořezávání obrázků napříč aplikacemi Writer, Calc, Impress a Draw. Porůznu byly redesignovány funkční prvky a prořezána nástrojová menu. Pro export dokumentu do PDF přibyla možnost přidání časového razítka dle standardu IETF.

Největší množství změn se odehrálo pod povrchem, díky nespočtu dobrovolníků testujících LibreOffice. Vývojáři korigovali na 25 tisíc chyb – dle Itala Vignolia, jednoho ze zakladatelů The Document Foundation, se „počet chyb programu dle Coverity Scan trvale snížil pod 0,001 na tisíc řádku kódu“. Ředitel nadace a hlavní vývojář LibreOffice Michael Meeks to komentuje: „V roce 2010 jsme zdědili spíše zastaralý kód, který bylo třeba vyčistit, zeštíhlit a umoudřit dřív, než jsme se mohli pustit do dlouhodobého vývoje tohoto kancelářského balíku. Od té doby proběhly tři cykly změn. U verzí 3.X byl kód vyčištěn od různých pozůstatků, ve verzích 4.X byly jednotlivé aplikace přizpůsobeny větší flexibilitě a verze 5.X, které mají z LibreOffice udělat chytřejší program i co se týče ovládání.“

Díky veškerým změnám – lepší kompatibilitě s formáty MS Office, novým funkcím Calcu, podpoře 64 bitů na Windows a nových Windows 10 vůbec – se chce LibreOffice prosadit i ve firemním prostředí. Pomoci by mu měl i další rozvoj cloudových funkcí a editačních schopností na mobilních platformách.

Zdroje