Archiv Googlu: jak na nepřístupný obsah?

Jak se s pomocí vyrovnávací paměti Googlu dostat ke stránkám, které jsou právě nepřístupné?

Google G logo

SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Jak si zpřístupnit téměř nepřístupné aka Archív Googlu

Už jste při pátrání po informacích zůstali stát před nějakou zábranou reagující na počet návštěv portálu z vaší IP adresy? Nebo jste v náladě na seriál zprostředkovaný Pirátským portálem www.sledujuserialy.cz narazili na jeho neustále se opakující nedostupnost? Pomoc je snazší, než by neurotik utíkající pryč řekl…

  1. Nejprve potřebujeme cílový link – např. http://www.sledujuserialy.cz/dr-house. Pokud máme, dáme ho na Googlu vyhledat – tedy nikoliv přejít na URL adresu. V případě, že zadáváme do našeptávače prohlížeče (např. Chrome), zvolíme dle obrázku druhý řádek s lupou, místo prvního, který by nás rovnou poslal na cílový web;
  2. ve výsledcích vyhledávání se soustředíme na cílový web. Odklikneme malou šipečku vedle URL adresy webu, zobrazí se volba Archív a tu odklikneme;
  3. zobrazí se nám se nám webová cache Googlu dané stránky.

Tímto způsobem se lze dostat přes zábrany inicializované počtem zobrazení portálu v měsíci, nebo třeba na stránky Pirátů www.sledujuserialy.cz, které ač samy nefungují, tak přes vyrovnávací paměť Googlu nám mohou zprostředkovat vložené flashové prvky, které jsou uloženy jinde než nefungující web. Samozřejmě Archív Googlu můžete využít i pro přístup k webu, které aktuálně nefunguje a vy potřebujete čerpat jeho informace.

V těchto i v jiných situacích vám Google a jeho cache pomohou dostat se k informacím, které jsou aktuálně nedostupné. Nevýhodou této cesty je relativně častá aktualizace vyrovnávací paměti, proto se vám může také stát, že nacachovaná podoba stránek bude totožná s tou, kterou vidíte na původně zadávané URL adrese.

Zdroje