China Operating System: Čína opět zkouší vlastní OS

China Operating System aka COS alias další epizoda seriálu Nenávídíme prohnilé firmy Západu a jejich děravý software… Ostatně prequel COS Red Flag Linux příliš dlouho systémově neoperoval.

SEO specialista a copywriter Daniel Beránek

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Čína nasadí vlastní operační systém China Operating System

Seriál hostility Číny vůči zahraničnímu softwaru a jeho dodavatelům – zahrnující zákaz Windows 8, razii a obvinění Microsoftu z monopolu – pokračuje dalším dějstvím: vytvořením vlastního operačního systému. Desktopová verze by měla být k vydání připravena v říjnu 2014, mobilní verze bude následovat později.

Systém s lakonickým názvem China Operating System (COS) je vyvíjen od ledna tohoto roku za účasti čínské Akademie věd a společnosti Shanghai Liantong. Vývoj mobilní verze je prý silně podporován tchajwanskou HTC. Říjnové uvedení nového systému se zdá být velmi brzké vzhledem ke krátké době vývoje. Navíc státní tisková agentura Xinhua hlásí, že projekt COS zatím trpí nedostatkem financí a vývojářskou strkanicí o to, jakým směrem se OS bude vyvíjet.

Vlastní operační systém je čínskou odpovědí na podezírání Západu a příslušných softwarových společností (Microsoft, Apple, IBM) ze špionáže a jejího umožnění v daných softwarových produktech. Nový operační systém má být postaven na Linuxu a zahrnovat obchod s aplikacemi. China Operating System není prvním pokusem Číny o vlastní operační systém. Již v roce 2000 byly Windows 2000 na vládních strojích nahrazovány systémem Red Flag Linux, jeho užívání ovšem nemělo dlouhého trvání.

Vývojářský tým COS ale vidí budoucnost svého systému pozitivně. Prý by měl do dvou let nahradit stávající desktopové operační systémy a do tří až pěti let operační systémy mobilní. V tomto momentě na čínských počítačích stále ještě kralují Windows XP (s více než padesátiprocentním podílem na trhu) a čínské mobily pohání především Android. Zvláště u výrobců čínských mobilů vyvážejících do celého světa – jako je např. Xiaomi – se očekává nechuť vůči změně mobilního systému.

Šéf kooperačního týmu Ni Guangnan z čínské Akademie inženýrství řekl People’s Post a Telecommunications News, že klíčem k úspěchu bude vytvoření prostředí, které nám dovolí konkurovat takových společnostem, jako jsou Google, Apple a Microsoft. Otázkou zůstává, zda nepřeceňuje možnosti čínské vlády a její kooperační atraktivitu pro místní technologické giganty.

Zdroje