MxNitro stále sfiští… rychlostí blesku z dílen Maxthonu

…venku je nová, stabilní verze nejrychlejšího prohlížeče z dílen Maxthonu, rychlík zvaný MxNitro. Stahujte přímo ze stránek Nitra u Maxthonu.

Maxthon

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

MxNitro: nejrychlejší prohlížeč pro Windows z dílen Maxthonu

Maxthon prošel zajímavým vývojem. Nejprve byl jen nadstavbou Internet Exploreru postavenou na jeho vykreslovacím jádře Trident. Poté přidal podporu firefoxího jádra Gecko. Od Maxthonu č. 3 přesedlal na chromí renderer WebKit. V rámci tohoto trendu nyní přichází s prohlížečem postaveném kompletně na Chromiu, ovšem ořezaným o všechny nadbytečné funkce. Je to takový Maxthon s brizancí nitroglycerinu, proto mu říkají MxNitro.

Nejčastějším kritériem při volbě toho kterého browseru je rychlost – při průzkumu Maxthonu rychlost coby hlavní výběrové kritérium označilo 81 % dotazovaných. Proto se také rychlost prohlížení stala hlavním konstrukčním záměrem nového browseru z dílen Maxthonu. A dle samotných tvůrců se dílo podařilo: MxNitro má načítat stránky o 30 % rychleji a startovat až 3 x rychleji než konkurenční Chrome 37.

Vývojový tým toho dosáhl soustředěním se na čtyři oblasti:

  • odstraněním přebujelých, nevyužívaných a zdroje vyčerpávajících funkcionalit typu různých rozšíření, blokovačů reklam a cloudových služeb;
  • algorytmickým, prediktivním přednačítáním webů, které se zakládá na brouzdací historii a vzorcích využívání prohlížeče vzhledem k minutám, jednotlivým hodinám i dnům v týdnu;
  • prediktivním připojováním k webům;
  • odstraněním přebytečných designových prvků.

Místo MxNitro v produktovém portfoliu Maxthonu popisuje viceprezident Karl MattsonNaše vlajková loď Maxthon Cloud  Browser je plný funkcionalit a už sám o sobě rychlý jako Formule 1. Příhodně pojmenované Nitro tuto rychlost ještě umocňuje, aby obsloužilo specifickou a konkurencí zanedbanou niku uživatelů: rychlostní minimalisty. A to je zatím pouze beta.

MxNitro je opravdu zbaveno všeho možného včetně podpory Flash Playeru (nicméně HTML5 podporuje, tento handicap se tedy vyřeší sám postupným upouštěním od flashového obsahu). Jeho ovládání dominuje velká šipka pro zpět, kterou při procházení doplní i šipka vpřed přímo v adresním řádku. Hlavní nabídka zcela chybí, máme k dispozici pouze tlačítko domů a záložky (které jsou poté přístupné zpod hvězdičky). Volby synchronizace, či třeba skinů zde nemusíme hledat, nic z toho tu není. 

Uživatelský zážitek napovídá, že MxNitro je skutečně velmi rychlé – navíc vzhledem k naprostému ořezání všech výkonově náročných funkcionalit také velmi nenáročné. Zaujme jistě každého příznivce rychlosti, či uživatele na pomalejších strojích, kteří nutně nepotřebují pracovat s doplňky a cloudovými synchronizacemi. Zatím bohužel nepodporuje ani import záložek, ani některé základní klávesové zkratky (např. obnovení zavřeného panelu, hledání na stránce). Uvidíme, kam se MxNitro posune od prozatímní bety, zatím má pěkně našlápnuto.

Zdroje