Outernet: internet z vesmíru zdarma a pro všechny

28.02.2014 17:17

Projekt Outernet MFID (Media Development Investment Fund) vypadá jak vystřižený z evangélia informačních osvícenců: má přinést internet kamkoliv, komukoliv a zadarmo.

Outernet bude technicky založen na síti nízkonákladových satelitů cubsats, doplněných pozemními vysílacími věžmi. První prototyp, zhotovený a vypuštěný 2015, bude stát sto až třista tisíc dolarů. Počáteční investice se odhaduje na několik desítek milionů dolarů a investice celková zhruba na 12 miliard dolarů. Komu se takové částky zdají fatální, nemusí mít o projekt strach. Jeho matka MDIF byla nejen založena Georgem Sorosem, ale za dobu své existence už nainvestovala cca 128 miliónů dolarů do 96 projektů v 31 zemích světa. Finance Outernetu se tedy pohybují ve zvládnutelném rámci z hlediska  MFID.

Celá akce je provázena doslova osvícenským nadšením. Tvůrci hovoří o „právu na připojení k internetu pro každého člověka“. Ředitel MFID hlásá, že „Outernet dokáže obejít cenzuru, zachovat soukromí a zpřístupnit internet naprosto všem, i těm geograficky a finančně odloučeným.“ A tvůrci popisu nám po vzoru Lenonova Imagine říkají: „Představte si další 4 miliardy myslí vytvářejících globální trh myšlenek. Přestavte si tu lavinu kreativity, inovace a invencí.“ No snad to tak dopadne - jediní nešťastníky by byli diktátoři, uzurpátoři a poskytovatelé internetového spojení.

Potřebná technologie je vyvinuta, odzkoušena a dostupná rozpočtu MFID, jediné, co tvůrcům zbývá, je domluvit se s NASA na rozmístění satelitů...

...Timothy Leary is dead - no, oh no - he´s outside on Outernet

Zdroje:

Outernet: internet z vesmíru zdarma a pro všechny

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

 

Na vesmírném webu nesmírný live chat