Windows 10 přehledně a šupem

Microsoft představil funkce Windows 10 na Windows Eventu v Redmondu – copak, že to přinesou?

ikona Windows 10

Pro Instaluj.cz SEO specialista a copywriter Daniel Beránek:

Windows 10 ve světle avizovaných novinek

21. ledna 2015 proběhl ve washingtonském Redmondu Windows 10 Event, na němž přední členové vedení a vývojových týmů Microsoftu představili novinky chystaného operačního systému. Podívejte se s námi, které to jsou a jakou konkrétní podobu budou mít.

Do testování Windows 10 Technical Preview se zapojilo 1,7 miliónu lidí, provedlo na 3 milióny instalací systému, reagovalo na jeho podobu v 800 tisících zpětných vazeb týkajících se 200 tisíc témat. Dle šéfa vývoje operačního systému Terryho Myersona vývojáři vítají tak masivní feedback a využívají ho ke zdokonalení celého vývojového procesu.

Jakých podob tento vývojový proces nabývá, upřesnil Myerson společně s viceprezidentem Joem Belfiorem a vývojáři jednotlivých funkcionalit na Windows Eventu v Redmondu.

Konzistentní systém napříč zařízeními

Windows 10 má stejně vypadat, stejně se chovat a podléhat stejným příkazům bez ohledu na to, zda pracujete na desktopu, tabletu či telefonu. Stejné funkce pro dotykové i myšo-klávesnicové prostředí by měla sjednotit funkce Continuum. Ta například na konvertibilních lapto-tabletech sama pozná aktuální vstupní zařízení je aktuální a tomu přizpůsobí ovládání systému, jež by však v principu mělo zůstat stejné.

Unifikace ovládání se dočkaly také aplikace jako kancelářský balík Office a emailový klient Outlook. U Office byl doladěn design pro mobilní prostředí a ovládací ribbon byl přizpůsoben dotyku na malé obrazovce. Outlook nyní používá editační systém Wordu včetně formátování a využívá např. dotyku swipe.

Notifikační centrum

Windows 10 přebírá notifikace typické pro mobilní prostředí. V podobě nového notifikačního centra by měly zcela nahradit nepříliš populární šém Windows 8. V této vyskakující liště se patrně objeví zprávy ze sociálních sítí, upozornění na příchozí komunikace, záznamy budíku a kalendáře, možnosti síťového připojení, rotace displeje a další. Bude záležet na každém odpovídajícím softwaru, jaké ovládací prvky zvolí pro okamžitý přístup v centru.

Belfiore zdůraznil, že současná fáze dvou notifikačních center (jednoho dotykového a druhého určeného pro desktopy s myší) bude ukončena. Obě vývojové větve budou sloučeny do jedné podoby tak, aby byla zachována jednotnost systému napříč zařízeními.

Cortana

Windows 10 najisto počítá s plnou integrací hlasové asistentky Cortany v systému. Půjde ji snadno inicializovat hlasovým pokynem – v anglickém prostředí to je „Hey, Cortana!“. Měla by fungovat stejně jako doposud v mobilních Windows, nyní si ovšem lépe poradí s přirozeným jazykem, organizací každodenních aktivit uživatele atd. Vyhledávání Cortany obstarají algoritmy Bingu jak na internetu, tak i v počítači samotném a na OneDrive – navíc bychom se měli dočkat i kontextuálních odpovědí na otázky typu „fotky z dovolené“. Krom toho by měla posloužit k vedení časového itineráře, spouštění aplikací, zaznamenávaní atd.

Cortana svou úslužnost bude přizpůsobovat dle poznámek, které si vede o uživateli. Ty budou přístupny i uživateli a ten si tak bude moci nadefinovat třeba, jaké informace chce dostávat každodenně (typu počasí, výsledky fotbalu, blízké kulturní akce). Osobní preference, zvyky a systém bude navíc schopna kombinovat i s aktuálně otevřenými stránkami v prohlížeči Spartan a predikovat nejpřínosnější odpověď.

Nabídka Start

I když se Desítky stále ještě proměňují, jejich stabilním prvkem už zůstává nabídka Start. Bude mít jednak základní podobu (klasický výpis doplněný několika aplikačními a funkčními dlaždicemi), jednak podobu rozšířenou na celou obrazovku, připomínající celoobrazovkové dlaždicové menu Windows 8.

Spartan

Windows 10 se opravdu dočkají nového prohlížeče a ten se skutečně bude jmenovat Spartan. Dle slov Belfioreho má být poháněn novým vykreslovacím jádrem. Z dříve uniklých informací se zdá, že jde o odlehčený a svižnější fork Tridentu. Vizuálně je přizpůsoben stylu Metro, zároveň však připomíná i své konkurenty Firefox a Chrome. Právě doplňky Chrome i skripty z Userscripts by prý nový prohlížeč mohl do jisté míry podporovat.

Spartan přináší

  • možnost opoznámkování a nasdílení procházených stránek;
  • režim Reading List – převedení webu do podoby knižního listu a synchronizace napříč zařízeními s Windows 10;
  • integraci Cortany přímo do adresního řádku;
  • seskupování otevřených panelů podle kategorií.

Spartan se patrně stane hlavním prohlížečem Windows 10. Internet Explorer bude dle uniklých propagačních materiálů zachován přinejmenším pro korporátní prostředí.

Xbox

Windows 10 uživateli umožní streamovat hry z Xboxu na jakékoliv zařízení s Desítkami v lokální síti. Budete si tak moci vesele hrát předstírajíc práci na desktopu, z pohodlí gauče na tabletu nebo na televizi. Výpočetní požadavky obstará herní konzole a zobrazení zprostředkuje aplikace Xbox v novém systému. Ta:

  • zobrazí seznam her všech našich zařízení s Windows 10;
  • ukáže dostupnost a aktivitu přátel a
  • zprostředkuje novou funkci Game DVR.

Game DVR je technologie implementovaná přímo v systému, která umožní zaznamenávaní herního děje – dokonce s úsekem 30 sekund před zapnutím funkce. Nepřijdeme tak o bombastické momenty jen proto, že nestíháme reagovat. Záznam je pak možno nasdílet přes síť Xbox Live, Facebook aj. Funkce je obsažena přímo ve Windows – díky tomu si nahrajete i hry jiných poskytovatelů.

DirectX 12

S hraním úzce souvisí sada knihoven aplikačního rozhraní DirectX. Ve své dvanácté verzi by měla zvýšit výkon hardwaru v kompatibilních hrách a zároveň snížit jeho spotřebu. Dosáhne toho optimalizací rozložení výpočetní zátěže mezi jednotlivá jádra vícejaderných procesů. Podle šéfa divize Xbox Phila Spencera: Direct X hry zdokonalí. V hrách závislých na síle procesoru dosáhnete s DirectX 12 až o 50 % lepšího výkonu.

Microsoft Surface Hub

Surface Hub je pokračováním koncepce Surface v podobě konferenční obrazovky. Ta má 84 či 55palcový dotykový displej s 4K rozlišením a je dovybavena množstvím kamer, senzorů, mikrofonů, WiFi, NFC a Bluetooth. Bude sloužit podnikovým schůzím a videohovorům – na jedné obrazovce je možno využít dotykové OneNote, kreslit stylusem jako na tabuli, účastnit se videokonference na Skypu, zobrazovat a zpracovávat data ze síťově propojených zařízení a mnoho dalšího.

Windows Holographic a HoloLens

Microsoft vyvíjí holografické uživatelské prostředí Windows Holographic, které umožní ovládání systému ve virtualizovaném trojrozměrném prostředí. Windows 10 se stane prvním operačním systémem nabízejícím rozhraní pro programování aplikací operujících v holografickém 3D.

Holografické prostředí umožní nahlédnout nové brýle HoloLens. Ty jsou poháněny vlastním procesorem a grafickým čipem dostatečně výkonnými na výpočty holografického zobrazení. Krom toho obsahují samostatný čip určený pouze na pohyb hlavy a vykreslování holografického prostředí.

Microsoft má již hotovu i aplikaci pro tvorbu holografických objektů HoloStudio. S její pomocí bude mnohem snazší vymodelovat objekty určené k tisku na 3D tiskárnách.

Zdroje